Pedagoško-povijesni projekt u Francuskoj

SUDJELOVANJE UČENIKA DVOJEZIČNOG PROGRAMA NA FRANCUSKOM JEZIKU NA ŠESTOM MEĐUNARODNOM TJEDNU SJEĆANJA U NORMANDIJI

Učenici dvojezičnog hrvatsko-francuskog programa  IV. gimnazije  od 3. do 11. ožujka 2017. godine sudjelovale su na  Šestom međunarodnom tjednu sjećanja u gradu Coutances u Normandiji u Francuskoj.  U pratnji profesorice povijesti na francuskom jeziku Julije Pantić te profesorice likovne umjetnosti na francuskom jeziku Petre Cukrov Ćurčije  na projekt u Francusku putovale su učenice 3. e razreda Klara Miholić, Marija Čejka, Mihaela Vujnović, Lea Gabud, Lucija Vuletić Antić, Gabriela Jurić, Asja Rusan, Bianka Crnković, Katarina Riznić i Marta Mršić.

Za Šesti međunarodni tjedan sjećanja naše učenice su na francuskom jeziku pripremile prezentaciju o stradanju Roma u Drugom svjetskom ratu na području naše zemlje te plaidoirie, osmominutni nastup u sudu tijekom kojeg su učenice u maniri odvjetnika prezentirale temu i obraćale se sudcima i poroti.  Na tom natjecanju pred sudom u konkurenciji 17 ekipa, od čega je bilo 14 francuskih ekipa, naše Asja Rusan i Bianka Crnković koje su iznosile plaidoirie osvojile su nagradu za najdojmljiviji nastup coup de coeur.

U ovom velikom pluridisciplinarnom pedagoško-povijesnom projektu na francuskom jeziku Staze sjećanja koji ima za cilj održavanje sjećanja na velika stradanja i genocide u novijoj povijesti i izgradnju trajnog mira i razumijevanja u današnjoj Europi naša škola sudjeluje od 2013. godine, a osim naše škole, sudjelovali su i učenici iz Francuske, Republike Češke, Njemačke, Srbije i Makedonije.

Tijekom devet dana boravka u Coutancesu naše učenice pratile su konferencije, predavnja, predstave i  svjedočenja sudionika konferencije, aktivno sudjelovale u Susretu mladih europljana  gdje su zajedno s ostalim gimnazijalcima promišljale perspektivu mira u sadašnjoj i budućoj Europi, obišle plaže u Normandiji gdje su se 1945. Iskrcale savezničke snage i Memorijalni muzej u Caenu posvećen Drugom svjetskom ratu te upoznale grad Coutances u Normandiji i bližu okolicu.

Učenice su tijekom boravka u Coutancesu bile smještene u obiteljima francuskih gimnazijalaca iz kojih su ponijele najljepše uspomene i dragocjena prijateljstva.

Učenici  domaćini iz Coutancesa u Zagreb u posjet našoj školi i obiteljima naših učenika  dolaze 8. travanja.

Tako nas Staze sjećanja i dalje vode u nova otkrića i izazove.

Spomenka Šabić, prof.

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 24. 3. 2017.