Tjedan dana umjetnosti, kulture, jezika i ljepote u Parizu i Normandiji

Još jedan sjajan projekt osmišljen s ciljem usavršavanja francuskog jezika i upoznavanja frankofone kulture je iza nas.

Deset učenica dvojezičnog hrvatsko-francuskog programa IV. gimnazije zajedno s profesoricama Petrom Cukrov Ćurčijom i Spomenkom Šabić od 18. do 24. ožujka 2018. boravilo je u Parizu  u prosjetu partnerskoj školi Janson de Sailly. Bio je to uzvratni posjet u sklopu projekta kulturne suradnje  i razmjene „HRVATSKO - FRANCUSKA KULTURNA BAŠTINA: OD ROUSEEEAUA DO RABUZINA“.

Naša partnerska škola u ovom projektu – Gimnazija  Janson de Sailly jedna je od najvećih i najboljih gimnazija u Francuskoj. Postoji već 130 godina,  ima preko 3900 učenika  i smještena je u XVI. arondismanu, nedaleko od hrvatskog veleposlanstva.

Francuski su domaćini za nas pripremili vrlo upečatljiv i veoma bogat program s naglaskom na umjetnost koja nas povezuje, što je i glavna tema ovog projekta. Bio je to jedan nezaboravan tjedan u gradu svjetlosti, umjetnosti, ljepote i ljubavi.

Sa svojim su prijateljima Francuzima hrvatski učenici išli na nastavu, upoznali nastavnike i  školu koja ima jednu od najstarijih i umjetnički najvrednijih građevina u Parizu.

Prvog radnog dana naša družina iz IV. gimnazije krenula je u istraživanje umjetničkog i kulturnog nasljeđa  Pariza.

Uz stručno vodstvo profesorice umjetnosti Marielle Vichot i profesionalnih vodiča učenice IV. gimnazije obišle su  trgovački centar les Halles u starom dijelu Pariza, moderni Nacionalni centar umjetnosti i kulture - Centar Gorges Pompidou te Galeriju i umjetnički atelje legendarnog rumunjskog kipara Constantina Brancusia.

Sljedećeg dana, upoznali smo  sjevernu umjetničku četvrt Montmartre čije nam je ljepote I šarm otkrio vodič Christian Wacrenier, sveučilišni profesor, slikar I književnik, koji je veliki zaljubljenih ovog boemsko-umjetničkog dijela Pariza.

Jedan od najimpresivnijih otkrića bio je dvosatni  obilazak najzlatnije i najraskošnije pariške opera - Opere Garnier. Obišli smo i  Galeries Lafayette, vidjeli njezinu impozantnu kupolu te doživjeli veličanstveni pogled na Pariz s terase ove slavne robne kuće. Obišli smo i umjetnički vrijednu zgradu najstarije francuske banke – Société générale.

Od pariških  umjetnički i kulturološki vrijednih znamenitositi obišli smo i upoznali i veličanstvenu gradsku palaču i muzej Nissim de Camondo te park Monceau.  Nissim de Camondo je bio učenik gimnazije Janson de Sailly, jedan od brojnih poznatih i uspješnih Francuza koji su se obrazovali u našoj partnerskoj školi.  Upoznali smo i arhitekturu 7. i 8. pariškog arondismana čije su ljepote i čari uglavnom izvan uobičajenih turističkih ruta.

Staze našeg projekta vodile su nas i u Normandiju, u grad Honfleur, gdje smo obišli muzej posvećen glazbeniku Eriku Satieu i muzej preteče impresionista - Muzej Eugène Boudin.  U ovom prekrasnom gradu na obali Atlantskog oceana čija je jezgra pod zaštitom UNESCO-a shvatili smo zašto je upravo u ovom kraju nastao impresionizam.

Važan dio našeg projekta u Parizu bio je posjet sjedištu UNESCO-a. U veličanstvenoj zgradi UNESCO-a dočekala nas je hrvatska predstavnica gospođa Martina Borovac Pečarević koja nas je provela kroz zgradu, najpoznatije dvorane te upoznala s  umjetničkim instalacijama i aktivnostima i zadaćama UNESCO-a.  Susreli smo se i razgovarali i  s međunarodnom koordinatoricom Mreže UNESCO-vih škola, gospođom Sabine Detzel.  Pohvalili smo se da je IV. gimnazija već 20 godina dio UNESCO-ve mreže te smo razovarali o budućim pojektima i suradnji.

I najbolje je ostalo za kraj.  U prostorima škola Janson de Sailly postavili smo izložbu likovnih radova nastalih u Zagrebu na radionicama slikanja u Muzeju za naivnu umjetnost.

Imali smo čast da je otvaranju izložbe i svečanosti prezentacije projekta nazočio hrvatski veleposlanik u Francuskoj, gospodin Filip Vučak,  te ministar savjetnik u hrvatskom veleposlanstv u Francuskoj, gospođa Lidija Vizek Mrzljak.

Zajedno s hrvatskim diplomatima, ravnateljima škole domaćinima, profesorima i roditeljima naših francuskih prijatelja, proveli smo prekrasnu večer.

Ovih sedam dana u Parizu  naše učenice boravile su u obiteljima francuskih učenika koje su im organizirale i dodatne sadržaje: susrete, izlaske, druženja i upoznavanja s francuskom kulturom i svakodnevnim životo

Ovaj projekt razmjene  spojio je u sebi   umjetnost, slikarstvo, glazbu, francuski i hrvatski jezik, putovanja, Pariz, Zagreb, Honfleur, Normandiju i Dalmaciju;  spojio je ljubav i prijateljstvo i stoga je poseban.  U njemu su sudjelovale učenici dvojezičnog hrvatsko- francuskog programa: Lara Ćatić i Lea Damjana Milivojević iz 2. e; Ivana Jakopec, Franka Kovačić, Marta Helen Ljubičić i Dan Lou Dautović iz 3. e te Lucija Vuletić-Antić, Marija Čejka, Marta Mršić, Binka Crnković i Klara Miholić iz 4. e.

Spomenka Šabić, prof.

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 10. 4. 2018.