Posjet Klare Schedlich

15.11. nas je posjetila posebna gošća. Riječ je o jednoj političarki iz Njemačke koja se obratila maturantima s porukom o važnosti uključivanja građana u političke procese. Pitate se zašto bi nam o tome govorila jedna političarka? Pa zato što nije riječ o običnoj političarki.

Klara Schedlich studentica je treće godine strojarstva i aktivna političarka. Ima 21. godinu i ovog ljeta je postala najmlađa zastupnica u berlinskom parlamentu, ali i u cijeloj Njemačkoj. No, to nije sve. Klara je po baki podrijetlom iz Dalmacije i redovito ljetuje na Jadranu.

Slušateljstvo su mahom činili učenici iz 4.c te nekolicina vršnjaka iz ostalih maturantskih odjela koje smo uspjeli posuditi za prisustvovanje susretu. Klara im se obratila na hrvatskom jeziku i zamolila da joj se obraćaju s „ti“ s obzirom da nije puno starija od njih. Ukratko je ispričala svoj početak uključivanja u politiku putem stranke mladih te je govorila o kampanji koju je odradila slušajući svoj zdrav razum i baveći se problemima koji tište nju, njezinu generaciju i stanovnike Berlina. Rekla je da je doživjela razne reakcije: od onih koji su je poticali da se što više angažira i da su ideje mladih ljudi svježe i dobrodošle do onih koji su je smatrali isuviše neiskusnom te je nisu ni doživjeli kao ravnopravnu konkurenciju. Klara je inače članica stranke Zelenih pa su joj posebno bitne teme iz domene zaštite okoliša i održivog razvoja. No, osim ekoloških tema u svom obraćanju se dotakla obrazovanja. Usporedila je njemački i hrvatski sustav obrazovanja i istaknula kako joj se čini da je naš sustav bolji. Ona ima ideje kako bi se struktura školovanja mogla poboljšati u njezinoj saveznoj državi, s obzirom da njemačke države imaju autonomiju po tom pitanju, i nastojat će u svom petogodišnjem mandatu inicirati promjene sad kad je članica zakonodavnog tijela.

Pitanja naših učenika su se odnosila na komentiranje zagrebačkog prometa, neplaniranu urbanizaciju, biciklističkih staza, javnog prijevoza, zagađenje zraka i sl. Klara je rekla da su zagrebački i berlinski problemi slični unatoč tome što Berlin ima više stanovnika od cijele Hrvatske. Posebno je automobilski prijevoz stavila na stup srama s obzirom da automobili uzurpiraju veliki dio javnog prostora, zauzimaju staze, ogromne površine parkinga koji je u Berlinu besplatan, a uz to i zagađuju okoliš. Klarino poznavanje Zagreba se temelji na njezinom jednogodišnjem boravku u glavnom gradu jer je studirala na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u sklopu studentske razmjene.

Nesumnjivo je da su mladi svjesni problema kojima su okruženi i s kojima će se vrlo brzo morati suočiti odlaskom na tržište rada. Naša gošća je htjela ukazati kako ne treba biti opterećen svojim političkim neiskustvom. Od nekud se treba početi. Problemi u društvu se neće sami od sebe riješiti, već treba političkim putem i kroz suradnju početi donositi odluke koje će doprinijeti općem dobru. Bila nam je iznimna čast čuti Klarino iskustvo i nadamo se da će ubuduće imati vremena i ponovno nas posjetiti.

Marina Vrdoljak, prof.

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 17. 11. 2021.

« Ožujak 2024 »