IV. gimnazija dio je UNESCO ASPNet mreže udruženih škola (Associated Schools Project Network – ASPnet) koja pokrenuta 1953. godine sa ciljem promicanja načela UNESCO-a a to su  unaprjeđivanje mira i međunarodne suradnje te  promicanje obrazovanja, znanosti i kulture u školama.  U mreži UNESCO ASP škola nalazi se oko 10 000 škola članica u oko 180 država svijeta, dok ih je u Hrvatskoj 18. Naša se gimnazija pridružila mreži  22. travnja 1998. godine, što znači da ove školske godine, 2018. slavimo 20. godišnjicu članstva.

Tijekom tih 20 godina cilj nam je bio osvijestiti učenike, nastavnike i ostale djelatnike naše škole kao i suradnike o ulozi Ujedinjenih naroda u svijetu, o važnosti obrazovanja za održivi razvoj, o važnosti očuvanja mira i ljudskih prava te istaknuti značenje interkulturalnog učenja.

FOTO GALERIJA

Načela UNESCO-a promicali smo kroz proučavanje zaštićene prirodne i kulturne baštine Hrvatske ali i ostalih država koje su bile dio naših projekata, međunarodne suradnje kao i terenske nastave.

Obilježavali smo UNESCO dane – svjetski dan učitelja (5. listopada), svjetski dan migranata (18. prosinca), svjetski dan pjesništva (21. ožujka), Dan planeta Zemlje (22. travnja) izradom plakata, čitanjem tekstova te glazbom.

Skupljali smo čepove PET ambalaže i tako se pridružili projektu održivog razvoja.

U listopadu su učenici, u sklopu suradnje sa srednjom školom iz Pariza posjetili crkvu sv. Jakova u Šibeniku dok je grupa učenika trećeg razreda bila na terenskoj nastavi geografije u Sloveniji gdje su posjetili Škocjanske jame. U planu nam je posjetiti ranokršćansku nekropolu Sopianae u Pečuhu, za vrijeme trajanja međunarodne suradnje s Gimnazijom M. Krleža te usklopu  terenske nastave u Istri, posjetiti Eufrazijevu baziliku kao i antičku Salonu u Solinu.

Provođenjem aktivnosti unutar UNESCO projekta povezuju se slični sadržaji velikog broja nastavnih predmeta a time se potiče timski rad nastavnika, učenika i ostalih djelatnika škole. Upravo ta suradnja i promicanje tolerancije uz razvijanje pozitivnog stava prema očuvanju prirodne i kulturne baštine osnovni su i krajnji ciljevi UNESCO projekta.

Željka Polan, prof.

Obilježen Svjetski dan učitelja
Humanitarna akcija
Projektni tjedan UN-a i UNESCO-a 2021.

« Prosinac 2021 »