
Razgledavanje Grčke započeli smo u ranim jutarnjim satima šetnjom prema glavnim trgovima Atene: Sintagmi, Monastirakiju i Omoniji. Antička Atena, osobito je zanimljiva, nekada je bila grad-država i poznati centar znanosti i umjetnosti, no danas je to, uvjerili smo se, moderan i veliki grad.
AKROPOLA
Nakon obilaska grada čekao nas je razgled Novog muzeja Akropole u kojem smo mogli vidjeti arheološke iskopine te ostatke Akropole koja se nalazi na brdu iznad Atene. Na samoj Akropoli zadivio nas je Partenon, glavni hram Atene koji je ukrasio Fidija te Erehtejon, hram božice Nike (božice pobjede) i Propileji. Akropola nam je pružila predivan i nezaboravan pogled na čitavu Atenu i njezinu okolicu. Posebno su mi se svidjele karijatide na Erehtejonu koje su iznimno dobro očuvane. Saznali smo kako je ovdje bila i bolnica za lijecenje bolesnika oboljelih od raznih zaraznih bolesti, a iz ovog podrucja je poznat i Eskulapov stap starogrcki znak simbol povezan s lijecenjem bolesti i danasnji znak svake ljekarne. Također smo se upoznali s florom i faunom ovog dijela Grčke.
ARHEOLOŠKI MUZEJ
Nacionalni arheološki muzej u Ateni smatra se jednim od najvažnijih arheoloških muzeja u svijetu. I zaista, tako jedinstven, zaokupio je našu pažnju. Pred nama je bio nevjerojatan broj artefakta (skulpture, keramika, nakit, umjetnički predmeti, oružje…) koji datiraju od prapovijesti do kasne antike. Nakon ručka i slobodnog vremena u gradu, krenuli smo u muzej starogrčke tehnologije, gdje su učenici vidjeli sva počela današnjih tehnologija i znanosti-matematike fizike, tehnike i astronomije.
KORINTSKI KANAL
U dva navrata prošli smo Korintskim kanalom koji spaja Korintski i Saronski zaljev te razdvaja poluotok Peloponez od ostatka grčkog kopna, čineći ga tako otokom. Dug je 6.3 km, širok 21 metar. Kanal smo uspjeli pogledati prilikom stajanja na malom odmorištu, a vidjeli smo ga s vrlo visokog mosta. Visina nam je svima pomalo „usadila“ strah u kosti, no pogled je bio vrijedan divljenja.
EPIDAURUS
Posebno nas je veselio razgled Epidaurusa, za koji smo od vodiča saznali da nije bio uključen u pokrajinu Argolidu sve do Rimskog Cartsva. Asklepijevo svetište u Epidauru bilo je najveće lječilište staroga svijeta, osobito u vrijeme klasičnog razdoblja stare Grčke. Bolesnicima bi u snovima božanstvo davalo savjete što da učine kako bi ozdravili. Kazalište u Epidauru najveće je grčko kazalište (poznato po izvanrednoj akustici) moglo je primiti 17.000 gledatelja. a djelo je arhitekta Polikleta mlađeg iz 350.god. prije Krista. Bilo je predviđeno za dramu te održavanje Dionizijskih svečanosti za koja su bila potrebna mjesta okupljanja za zbor i gledatelje. Zbor je pjevao i plesao na orkestri (kružnom plesnom podiju sa žrtvenikom u sredini).
MIKENA
Mikena je bila jedna od glavnih središta egejske kulture te se zbog njezine važnosti cijelo razdoblje grčke povijesti od 17. st. pr. Kr. do 12 st. pr. Kr. naziva mikenskim razdobljem. U Homerovoj Mikeni vidjeli smo i Atrejevu riznicu, grobni tolos koji je pripisan mitskom kralju Atreju, Agamemnonovom ocu. Osobno su nas više zadivile Kiklopske zidine s Lavljim vratima i vanjski dio grobnice zbog svoje veličine i kamenih blokova.
RT SOUNION
Zadnjeg dana terenske nastave zaputili smo se prema rtu Sounion. Na samom rtu nalazi se hram posvećen bogu mora iz klasične grčke mitologije, Posejdonu. Zadivljeni prekrasnim hramom imali smo prigodu uživati u zapanjujućem pogledu koji se pružao sa samog rta. Nakon vožnje bogatom atenskom rivijerom krenuli smo u zračnu luku i veselo se uputili kući.
Više fotografija pogledajte na školskom FB i IG.
Nikolina Cestar, prof. i Lucijana Marković, prof.