Projekt debate u Ankari

Od 24. do 28.ožujka sudjelovala sam u projektu  Ambassadeur, Ambassadrice en herbe u organizaciji Francuskog instituta i Francuskog veleposlanstva. Predstavljala sam Hrvatsku zajedno s učenicom iz XVIII. gimnazije, a s nama je bila i naša lektorica Aude Granger. U projektu su sudjelovale škole s oznakom Label FrancÉducation, oznakom izvrsnosti koja se dodjeljuje najboljim dvojezičnim programima.

Prvi smo dan provele uglavnom u putovanju a u Ankaru smo stigle kasno poslije podne. Nakon večere, zajedno s lektoricom, vježbale smo za debatu koja je počela sutradan u 9 sati.

Tema debate bile su Olimpijske igre. Zapravo, to i nije bila debata u klasičnom smislu riječi, nego se radilo o prezentiranju teme u grupama. Izlaganja su bila na francuskom jeziku, ali začudilo me što je zaključak trebao biti na engleskom jeziku. Osim što je bilo zanimljivo slušati izlaganja, upoznala sam i  druge učenike iz Rumunjske, Italije i Turske. Naravno, poboljšala sam i svoje znanje francuskog jer je to bio jezik komunikacije.

Drugi dan, nakon debate, prisustvovali smo satu dvojezične nastave na francuskom jeziku iz geografije. Treći smo dan, s grupom učenika iz Rumunjske, obišle Ankaru s frankofonim vodičem i upoznale njezin povijesni centar, parkove, muzeje i džamije. Kušale smo neke turske specijalitete u restoranu i slastičarnici a kasnije nas je lektorica odvela na mjesta koja nismo vidjeli s turističkim vodičem.

U slobodno vrijeme kupovale smo suvenire, sprijateljile se i puno govorile francuski. Bilo je to jedno zanimljivo i poučno iskustvo i drago mi je da sam imala priliku doživjeti ga.

Zvonka Zorić, 3.e

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 29. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »