Posjet ŠPUD-u

Da ŠPUD i IV. gimnazija dijele učionice, to već svi znaju. A znate li da IV. gimnazija i ŠPUD imaju zajednički projekt? O da… Snimamo film! Tema je poprilično zanimljiva. Nećemo vam još otkriti o čemu se radi. Reći ćemo vam samo da će u filmu učenik IV. gimnazije i učenik ŠPUD-a na jedan dan zamijeniti škole. I reći ćemo vam još nešto:

TRAŽIMO GLUMCE!!!
Trebaju nam: jedan glavni glumac/glumica iz IV. gimnazije i jedan glavni glumac/glumica iz ŠPUD-a. A trebaju nam i statisti. Zainteresirani? Javite se u knjižnicu!!!

No, dok ne nađemo glumce i počnemo sa snimanjem, pišemo scenarij, nabavljamo opremu, proučavamo temu i zabavljamo se. Dogovorili smo posjet učenica IV. gimnazije koje sudjeluju u pripremi filma, učenicima ŠPUD-a i njihovoj školi. Zanimalo nas je kako izgleda njihova nastava.

ŠPUD-ovci su nas jako lijepo dočekali i proveli kroz svoju školu, točnije, onaj dio koji se koristi za nastavu. Dio škole je, nažalost, još uvijek zatvoren i čeka obnovu.

Na ulazu u školu dočekala nas je profesorica Marija Trapić, jedna od voditeljica filmskog projekta. Ispričala nam je kako provode nastavu na tri lokacije. Nastavu umjetničkih i strukovnih predmeta održavaju u dijelu školske zgrade na Trgu Republike Hrvatske a nastavu opće obrazovnih predmeta na Kajzerici - u osnovnoj školi i kod nas.

Profesorica nas je uvela u dvorište, pokazala nam gdje se nalazi koji odjel a zatim nas odvela na Odjel keramike. Dočekali su nas učenici drugog razreda i profesor Mihael Puntarić. Profesor nas je upoznao s predmetom koji predaje, pokazao nam glinu, lončarska kola, alate koji se koriste te neke već gotove i izložene radove.

Slijedeće što smo obišli bio je Odjel slikarstva, Tekstilni odjel i Foto odjel. Prolazeći hodnicima i prolazima divili smo se bezbrojnim muralima, slikama, mozaicima, instalacijama, fotografijama, plakatima… koji se nalaze po školi. Radovi su to i sadašnjih i bivših učenika.

Na Aranžersko-scenografskom odjelu dočekao nas je profesor Alan Vlahov. A osim profesora i učenika ovdje su nas ugostili i zmajevi, miševi, čudnovati plesači, šarene ribe, dinosaur Pero, tigar, žirafa, brojna leteća stvorenja…Profesor nam je objasnio od kojeg materijala nastaju ove kreacije i kako izgleda postupak njihove izrade od skiciranja, izrada makete pa do gotovog lika.

Oduševljeni drugačijom nastavom od one na koju smo navikli u gimnaziji, puni dojmova i novih ideja za naš film, zahvalili smo domaćinima i krenuli put naše škole na nastavu.

Ako ste željni pridružiti nam se u filmskom projektu – dođite i vi!

Željka Damjanić Pavlić, prof.

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 31. 3. 2023.

« Svibanj 2024 »