UNESCO WORLD CULTURAL HERITAGE SYMPOSIUM, OLYMPIA - GREECE; 26. – 30. 4. 2023.

Ovdje pogledajte film naših učenica
Discovering Cultural Heritage of Bosnia and Herzegovina

Učenice 4.a razreda Vilhelmina Lana Krajcer i Leona Brodarić zajedno sa profesoricom Željkom Polan predstavile su Hrvatsku na UNESCO-vom svjetskom simpoziju kulturne baštine u Grčkoj Olimpiji.

Na simpoziju su trebale predstaviti kulturnu baštinu neke druge države te su predstavile Bosnu i Hercegovinu. Za potrebe izrade prezentacije i filma provele su tri dana u Mostaru i snimile prilog o zaštićenoj jezgri grada kao i stećcima na lokalitetu Radimlja u Stocu.

U projektu su surađivale sa učenicama Graditeljsko – geodetske tehničke škole iz Splita: Lucijom Beroš i Dorom Zdunić te njihovom profesoricom Magdom Maver.

Zajedničkim snagama napravile su prezentaciju o UNESCO- voj zaštićenoj kulturnoj baštini Bosne i Hercegovine te film o staroj jezgri Mostara i stećcima u Radimlji. U izradi filma, na koji smo posebno ponosne, pomogli su im profesionalci u snimanju dronom sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu te Fakulteta elektrotehnike i računalstva iz Zagreba dok su djevojke iz Splita izradile 3D modele mosta i stećaka.

Bila je to odlična suradnja koja je završila sudjelovanjem na simpoziju u Grčkoj, u organizaciji nacionalne koordinatorice UNESCO - vih ASP škola pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja, gospođe Snježane Šincek, kojoj se ovim putem zahvaljujemo na izboru naših škola, velikoj potpori i ugodnom druženju.

Na simpoziju u Grčkoj Olimpiji sudjelovalo je 13 država svijeta. Naše djevojke - ambasadorice su odlično prezentirale Hrvatsku kroz priču o kulturnoj baštini Bosne i Hercegovine te na kraju prezentacije dobili najglasniji i najduži pljesak, na što smo posebno ponosne!

Na temelju izvrsne prezentacije, „pljuštale“ su ponude ostalih država za suradnju među UNESCO - vim ASP školama svijeta. Spomenimo samo neke: Danska, Sint Maarten, Cipar, Andora, Slovenija….

Ovim putem zahvaljujem prof. Petri Cukrov Ćurčija na savjetima, prof. Miji Šavrljuga na pomoći pri stručnim prijevodima i prof. Sakin Modronja na vrhunski otpjevanoj pjesmi u filmu. Posebna zahvala ravnateljici Sonji Kamčev Bačani na razumijevanju i podršci. Ugodna suradnja dovela nas je do odlične prezentacije i mogućnosti da surađujemo s novim školama diljem svijeta.

Čestitke djevojkama na izvrsnosti!  S ponosom sam sudjelovala na ovom projektu i ponovno smo bili najbolji.

Željka Polan, prof.

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 2. 5. 2023.

« Svibanj 2024 »