IV. gimnazija u e-Twinning projektu „Domovinski rat“

U okviru e-Twinning projekta o Domovinskom ratu, sudjelovali smo na evaluaciji i završnici istog koji se održao 12.lipnja 2023. u I.tehničkoj školi Tesla. Evaluacija je zamišljena kao pub kviz u kojem su sudjelovali učenici škola partnera: Gornjogradska gimnazija, Gimnazija Sesvete, Hotelijersko-turistička škola Zagreb, Treća ekonomska škola, Ekonomska,turistička i ugostiteljska škola Samobor, I.tehnička škola Tesla, Agronomska škola i IV. gimnazija.

Cilj projekta je  promicanje vrijednosti Domovinskog rata kroz istraživački rad učenika te prezentiranje najvažnijih događaja putem digitalne lente vremena u u Twinspaceu platforme eTwinning, što nas je dodatno obogatilo u radu s informacijsko- komunikacijskom tehnologijom i vještinama. Naša tema istraživanja bila je Zagreb u Domovinskom ratu, koju smo podijelili u 4 kategorije: Organizirana obrana grada 1991., Zauzimanje zagrebačkih vojarni 1991., Zračne uzbune i napadi na Zagreb i Dolazak izbjeglica i prognanika od 1992. do 1994. te kraj rata.  Nakon objave svih istraživačkih  radova na zajedničkoj platformi, učenici su se individualno pripremali za završetak projekta tj.pub kviz koji je vodio mladi povjesničar i istraživač Domovinskog rata Borna Marinić. Učenici su dobili najvažnije informacije o uzrocima, tijeku i posljedicama Domovinskog obrambenog rata te svijest o tome koliko je važno promicati vrijednosti i sjećanja na taj iznimno važan period hrvatske povijesti. Kroz druženje i rad sa svojim vršnjacima, postigli smo edukativnu, socijalnu i istraživačku svrhu projekta.

Učenici koji su sudjelovali u projektu su Nika Bošnjak, Mihaela Pera, Irin Katarina Sandalj, Maja Vagner Dragić, Marta Hajdarović i Ivan Borbaš pod mentorstvom profesorice Mirele Balešić Jović. Posebna pohvala učenici Niki Bošnjak čiji logo je pobijedio na izboru za logo projekta.

Pub kviz je realiziran uz veliku pomoć i podršku Memorijalno dokumentacijskog centra Domovinskog rata,  Muzeja Domovinskog rata u Turnju, Izdavačke kuće Alfa i KFC- restorana brze hrane.

Velika zahvala na odličnoj organizaciji profesoricama Heleni Jilek Kubalek (I. tehnička škola Tesla) i Anamariji Jerković (Treća ekonomska škola) koje su pokrenule cijeli projekt.

Ekipe koje su ostvarile prva tri mjesta nagrađene se bogatim nagradama (zasluženo).   Zahvaljujem se svim učenicima na doprinosu i sudjelovanju u projektu te odličnom uspjehu i znanju pokazanom na  kvizu.

Mirela Balešić Jović, prof.

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 15. 6. 2023.

« Svibanj 2024 »