Sajam povijesti – popularizacija povijesne znanosti

Zadovoljstvo nam je bilo sudjelovati u radu Trećeg Sajma povijesti održanog 22. studenog 2023. u Ugostiteljsko-turističkom učilištu u Zagrebu. U projektu su sudjelovale sljedeće škole :  IV. gimnazija, XIII. gimnazija, Gornjogradska gimnazija, Agronomska škola Zagreb, Gimnazija Sesvete i  Ugostiteljsko- turističko učilište Zagreb  u suradnji s  Društvom za hrvatsku povjesnicu. Tema i radni naslov ovogodišnjeg Sajma povijesti je Obiteljska povijest,  istraživanje sudbine pojedinih članova obitelji u određenom vremenu i okolnostima.

Prvi dio Sajma obilježila su predavanja i radionice u kojima su učenici radili na zadanim temama te prezentirali svoja istraživanja i radove. Teme predavanja su: Usmena povijest kao metoda istraživanja i bilježenja obiteljske povijesti (Dijana Dijanić Pleško, prof.) i Iseljavanje Hrvata u SAD na prijelazu stoljeća (Filip Šćuric, prof).

Teme radionica su : Migracije – geografska i povijesna istraživanja obiteljske povijesti (Suzana Pešorda, prof.), Hrvatska povijest kroz kuharice (Ida Ljubić, prof.) i Kako istražiti i zapisati obiteljsku povijest – Osobna priča Siniše Glavaševića (Mirela Balešić Jović, prof.).

Drugi dio Sajma  obilježila je smotra učeničkih radova koje su učenici pripremali tijekom prvog polugodišta. Naša škola se predstavila istraživačkim radom i prezentacijom o dr. Josipu Benčeviću, istaknutom liječniku, osnivaču transfuziologije, kirurgu poznatom po brojnim postignućima na polju medicine, po kojem je nazvana opća bolnica u Slavonskom Bradu. Dr. Benčević je u rodbinskim odnosima s našom učenicom Teom Tomljanović koja je istraživanje napravila i prezentirala s učenicama Emom Kihak, Marlom Furčić i Frankom Rašić.

Učenice Laura Džaja, Petra Terzić, Maja Vagner Dragić i Marta Hajdarović su svoje istraživanje posvetile obiteljskoj povijesti i ratnom putu Rudolfa Perešina, heroja Domovinskog rata koji je svojim MIG-om preletio iz JNA u Austriju te odlučio stati u obranu svoje domovine Hrvatske. Plakat posvećen Rudolfu Perešinu bio je dio postavljene izložbe koju su učenici mogli pogledati na Sajmu s ostalim eksponatima.

Sajam povijesti kao program popularizacije povijesne znanosti odličan je projekt kojim se učenicima mogu približiti povijesni izvori, metode istraživanja istih, razvijati komunikacijske i prezentacijske vještine te ih motivirati za daljnja istraživanja. Zahvaljujemo organizatorima na odličnoj organizaciji te se veselimo novom Četvrtom sajmu povijesti.

Sve pohvale našim učenicama iz 3. a razreda koje su dostojno predstavile IV. gimnaziju.

Mirela Balešić Jović, prof.

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 27. 11. 2023.

« Svibanj 2024 »