Završna ceremonija Čitanja u fokusu

U satiričkom kazalištu Kerempuh održana je završna ceremonija projekta Čitanje u fokusu Naklade Ljevak.

U uvodnom dijelu predstavnici čitateljskih skupina i mentori davali su izjave o samome projektu, a nakon toga slijedio je prigodni program u kojemu su književnik Kristian Novak, književnica i teatrologinja Nataša Govedić, govorni trener Davor Stanković i profesorica Anita Peti-Stantić govorili o značaju ovakve vrste nacionalnog projekta kojemu je jedini cilj poticanje čitanja i kritičkog promišljanja naših srednjoškolaca.

Predstavnica naše čitateljske skupine Darija Nikšić na postavljeno pitanje moderatorice Vlatke Kolarević: "Ponuđene knjige različite su po temi i autorskim pristupima. Kojim su se temama, za mene važnima, bavile ponuđene knjige?“ Naša Darija odgovorila je cjelovito, potkrepljeno primjerima i dobila ogroman pljesak iz publike. Nakon toga dala je i izjavu za HRT. Čestitamo, Darija!

U drugom dijelu programa Srđan Grbić predstavnik Naklade Ljevak te savjetnica u norveškom veleposlanstvu gospođa Željka Belanić, zamjenik veleposlanika Kraljevine Nizozemske gospodin Ivar Scheers, predstavnica finskog veleposlanstva gospođa Laura Stojić i ataše za obrazovnu i jezičnu suradnju pri francuskom veleposlanstvu gospodin Benoit Le Devedec uručili su nagrade učenicima koji su napisali najbolje kritičke osvrte na četiri pročitane knjige: Ne, ne i ne norveške književnice Nine Lykke, Grupa solidarnosti nizozemskog književnika Merijna de Boera, Kad ponestane vremena finske književnice Eline Hirvonen i Umijeće gubljenja francuske književnice Alice Zeniter.

Nažalost, u ovom ciklusu naši vrijedni učenici nisu dobili nagradu, ali idući ciklus je pred nama.

Zahvaljujem svim učenicima koji su sudjelovali u ovom ciklusu: Ivona Borić, Lara Malčec, Killary Calderon Zuniga, Anamarija Đurin, Kristina Bošnjak, Marta Markić, Dijana Vasilj, Iva Šepec, Lena Radošević, Darija Nikšić i Nikola Lebeda. Ponosna sam na vas!

I na kraju, ovog podugačkog teksta, zahvalila bih se i našoj ravnateljici Sonji Kamčev Bačani koja nam je bila podrška. Hvala!

Nataša Zovko, prof.

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 19. 12. 2023.

« Svibanj 2024 »