Filmski projekt dvojezičnog 1.e razreda

Logo emisije izradio je Leon Bastalić

Početkom  listopada Francusko veleposlanstvo osmislilo je za učenike koji uče francuski jezik  zanimljiv  filmski projekt pod nazivom Les fabuleuses façons d'apprendre le français (Nevjerojatni načini učenja francuskoga jezika). Cilj projekta bio je izabrati pet najboljih scenarija  za  snimanje pet kratkometražnih  fimova svaki u trajanju do tri minute.

Francuski režiser daje upute

Dvojezični I.e razred odazvao se pozivu Veleposlanstva i zajedno sa svojom lektoricom, profesoricom Olgom Kouznetsovom i  profesoricom francuskoga jezika Jasnicom Rebrović,  prijavio se na natječaj sa scenarijem  za film kojeg smo nazvali La cuisine magique.  Scenarij je pisan mjesec dana uglavnom tijekom nastave i u njegovom stvaranju sudjelovao je cijeli razred.

Bili smo presretni kad nam je gospodin Alexis Messmer, pedagoški savjetnik u Veleposlanstvu, javio da je upravo naš scenarij jedan od četiriju izabranih za snimanje filma. Nismo ni slutili da je pravi posao tek pred nama!

Prije svega  trebalo je unijeti promjene u  scenarij prema zahtjevima francuskoga režisera gospodina

Kyrila Rubinsteina . Nakon toga izabrani su glumci, učenici iz razreda koji je pisao scenarij. Oko nekih glumaca uspjeli smo se zajednički dogovoriti, ali za jednu od glavnih uloga, ulogu voditeljice emisije, napravili smo odabir zajedno s gospođom Smiljkom Guštak, asistenticom režisera.  Između tri učenice izabrana je Maja Radić koja se pokazala najboljom u toj ulozi.

Maja Radić u ulozi voditeljice s profesoricom Rebrović

Zatim su uslijedile probe, uglavnom vikendom. Na probu je jednom došao gospodin Messmer i pomogao nam svojim dragocjenim savjetima.

Šestero učenika glumi u filmu, ali cijeli je razred svojim velikim angažmanom sudjelovao u snimanju osiguravši sve što je bilo potrebno za snimanje filma. Učenici su pokazali izuzetan osjećaj za timski rad  što je bitno olakšalo provođenje projekta.

Leon Bastalić u ulozi kuhara

I konačno je došao dan snimanja,  subota, 14.12., u Osnovnoj školi Matija Gubec. Snimanje je trajalo cijeli dan, od devet sati ujutro do šest sati popodne. Film je snimala profesionalna ekipa u kojoj su bile i dvije asistentice režisera.  Scene su se nebrojeno puta ponavljale, nakon nekoliko sati snimanja osjećao se umor i zasićenost. Na svu sreću gospodin Messmer donio je puno sendviča , kolača i sokova tako da su učenici nakon pauze, siti i odmoreni,  uspješno odradili nastavak  snimanja.

Pažnja, snima se!

Bilo je to jedno fantastično iskustvo u kojem su učenici iznova pokazali koliko su disciplinirani i odlično organizirani. Na kraju im je cijela ekipa zajedno s režiserom čestitala na gotovo profesionalno obavljenom poslu.

Film se trenutačno montira i čim bude gotov objavit ćemo ga na web stranici naše gimnazije.

Jasnica Rebrović, prof.

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 4. 2. 2014.

« Svibanj 2024 »