Posjet Vukovaru

Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara učenici i nastavnici IV. gimnazije otišli  su 8. studenog odati počast poginulima i stradalima u obrani grada.

Sudjelovali su zainteresirani učenici trećih i četvrtih razreda u pratnji četiri nastavnice.

Posjetili smo Mjesto sjećanja – vukovarska bolnica, Vojarnu 204. brigade  i  Crkvu sv. Filipa i Jakova. Na Ovčari i Memorijalnom groblju položili smo cvijeće i odali poštovanje poginulima u obrani naše domovine.

Mirela Balešić Jović, prof.
Lidija Dumančić, prof.
Martina Lopac Krapanić, prof.
Nataša Zovko, prof.

fotografije pogledajte u foto galeriji

Valeria
Vukovar je grad heroja. I nakon svih ovih godina rane su još otvorene, a na spomen njegovog imena osjećamo tugu, bol ali ponajprije zahvalnost. Ti ljudi stvorili su i obranili našu zemlju i to ne smijemo zaboraviti. Iz zahvalnosti i ljubavi prema ovom gradu nadam se da će se okrenuti svjetlu i budućnosti. Grad je u njihovim i našim srcima i to nam ne mogu uzeti. Da se ne zaboravi!

Jelena
Mislila sam da znam sve o ratu, sve do danas. Mjesta koja smo obišli, ratna žarišta, riješila su mi puno pitanja i probudila osjećaje za koje nisam ni znala da imam.  Pri samoj pomisli na strahote i iživljavanja koja su vršili nad nevinim narodom čine bespomoćnom i obeshrabljenom. Ne mogu ni zamisliti kako je to izgledalo pa im se samo mogu diviti i reći im hvala na svemu!

Lucija
Dolazak u Vukovar je jedno vrlo emotivno iskustvo koje bi svatko trebao proživjeti kako bi razumio duh našeg naroda kao i prošlost te time ulagao u bolju budućnost Hrvatske.

Domagoj
Vukovar bi trebao biti simbol za hrabrost. Hodati ulicama grada i gledati izrešetane kuće je teško. Dirnu svakog čovjeka, pa čak i najjače natjera na plač. Dojmovi sežu u dubinu duše, diraju najdublje dijelove srca i ostavljaju tužne slike u glavi. Treba zapamtiti Vukovar i zahvaliti svima koji su branili i obranili Vukovar i cijelu Hrvatsku.

Juraj
Vukovar je sinteza svega zla, nevolje i hrvatske sudbine kroz stoljeća. On je stup koji stoji kao podsjetnik našemu narodu da nikada ne zaboravimo kolika je cijena slobode, te ujedno barijera svima koji žele podčiniti i podjarmiti ovu zemlju i njezine stanovnike. I da Hrvati nakon sve međusobne nesloge, ljubomore i izdajstva mogu stati skupa. Tada je i Bog na našoj strani i jedini produkt toga može biti pobjeda i ljubav kojom diše svaka vukovarska ulica.

Valentina
Hodanje ulicama grada gdje je toliko ljudi izgubilo život boreći se za svoj dom, gdje je bilo toliko mržnje i boli tjera čovjeka na razmišljanje koliko su daleko ljudska bića spremna ići da bi dobila što žele. Isto je tako nezamislivo koliko je hrabrosti potrebno za suprotstaviti se takvim ljudima.

Katarina
Ovo mi je bio drugi put da sam bila u Vukovaru. Prvi put sam bila u osnovnoj i iako mi je i tada bilo prekrasno, mislim da sam tek danas shvatila što se dogodilo u Vukovaru. Za mene je ovo bio emotivan put i sretna sam što sam prisustvovala.

Sara
Mi smo generacija koja se, srećom, nije rodila za vrijeme rata i zbog toga ne možemo znati kako je bilo tim ljudima. Današnji dan nam je priuštio mnoštvo osjećaja i informacija za koje nismo znali. Ono što je žalosno je to da se sjetimo Vukovara samo u posebnim prigodama, a ti ljudi i dalje žive s ranama rata koje nikada neće nestati. Također, stanje u Vukovaru nije bajno što je razočaravajuće jer Vukovar zaslužuje svu hvalu.

Deni
Ove godine sam prvi put bio u Vukovaru. Drago mi je što sam išao jer sada puno više znam o ratu a i svemu što se dogodilo. Priče koje smo čuli i vidjeli su potresne i drago mi je što sam bio dio toga.

Ana
Grad koji je patio najviše i još uvijek pati. Rane zacjeljuju ali ožiljci ostaju. Ništa više neće biti kao nekada u tom gradu, ljudi su mnogo propatili a pate i danas. Roditelji koji su izgubili djecu, djecu koja su izgubila roditelje, branitelji koji su dali sve za Hrvatsku, za svoj grad, a kako teško žive. Prema ponosu naše Hrvatske nema nikakvog poštovanja, zahvalnost koju bi svi trebali iskazivati je niska, oni koji su ginuli za bolju budućnost i samostalnost Hrvatske dobivaju pljuske. Vukovar je grad heroja, neka se nikada ne zaboravi!

Darice
Going through Vukovar was a very interesting experience. The town has atmosphere that's hard to describe. I definitely learned a lot, because I'm not from Croatia, so there was a lot of things  I didn't know, and I'm glad I went. Seeing just how tough things were helps put other things into perspective. It's intense to see that the town still hasn't recovered from all the damage and that they're reminded of it every day.

Lana
I was very overwhelmed to be honest. Even though it was a lot of information however I'm very happy I decided to go. The event was obviously a very touching experience, especially the sites we visited. I highly recomend the visit to everyone.

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 10. 11. 2014.

« Svibanj 2024 »