Naš čvenk z Keti bil je zakazan 20.3. ispred Hrvatskog narodno kazalište i već tam se osjetil pravi purgerski štih – kakti da smo zakoračili ravno u beli Zagreb grad z početka 20. stoljeća.
V sklopu projekta “Odredište Zagreb”, naši su se učenici zaputili na pravu zbigecanu avanturu kroz vreme. Uz pripovjedačicu Keti Klinček šprehali smo kak su živeli stari purgeri – kak se delalo, kak se španciralo po Ilici, kak se čvenkalo po kavanama i kak se tulumarilo na otkačenim, finim zabavama. Vidli smo kak su dame bile prave frajle v finim haljinama i suknja-hlačama, a gospoda pravi šminkeri z halb-cilinderima i štapima – sve kak se šika! Čuli smo kak su se pisale ljubavne ceduljice z ljubičastom tintom, kak su prvi auti jurili po “krivoj” strani ceste i kak je Zagreb bil pun šušura, galame i veselja.
Kety nam je otkrila i one malo škandalozne štorije koje su davale poseban šmek tadašnjem gradu – od cabaret predstava do velikih zbigecanih zabava na koje su dolazili gosti čak i z Orient Expressa. Ma pravi gemišt priča, smeha i povijesti! Naši su učenici uživali za pet – smejali su se, upijali svaku reč i brže-bolje počeli i sami šprehati po purgerski. Bome, ide im fest dobro – pravi mali purgeri su postali!
Ova šetnja bila je prava posveta vremenu kad je Zagreb, nakon potresa 1880., zasjal kak pravi europski grad – pun života, elegancije i onog posebnog purgerskog duha. I kaj da velimo na kraju – naš beli Zagreb grad je i onda i danas bil i ostal prava špica!
U subotu 21. ožujka 2026. u IV. gimnaziji održan je francuski međunarodni ispit DELF scolaire 2026 za 51 učenika IV. i I. gimnazije iz Zagreba, od čega je bilo 34 učenika naše IV. gimnazije.
Ispit su nadzirale profesorice IV. i I. gimnazije, Petra Curkov Ćurčija, Jasnica Rebrović i Spomenka Šabić; lektor Alexis Messmer te naše bivše učenice, bivše „delfovke“, a sada uspješne studentice: Lucija Majcen, Tea Tomljanović, Ema Đurak i Ida Marušić.
Pisani dio ispita DELF scolaire A2, B1 i B2 prošao je u vrlo ugodnoj radnoj atmosferi, svi učenici stigli su na vrijeme, a za lijepi ugođaj povodom Mjeseca frankofonije i nadolazećeg Uskrsa pobrinula se naša teta Goga, gospođa Gordana Gracić, koja je sve učenike po dolasku u školu počastila uskršnjim slasticama za bolju koncentraciju i sreću na ispitu.
Bonne Fête internationale de la Francophonie i spremamo se za usmeni dio ispita koji će se za učenike IV. gimnazije održati u petak 10. travnja 2026.
Tog dana moći ćete se upoznati sa svim studijskim programima koji se mogu studirati na Fakultetu, saznati sve o mogućnostima kombiniranja različitih studija, a istovremeno i o postupku prijave i upisa te o dinamičnom studentskom životu na Filozofskom.Nastavnici i studenti svakog studija odgovarat će na sva pitanja od 10 do 15 sati, a predviđeno je i pojedinačno predstavljanje svakog studijskog programa u trajanju od 15 minuta. Najveća fakultetska knjižnica u Hrvatskoj također će biti otvorena za sve zainteresirane buduće studente Filozofskog fakulteta.
U sklopu projekta Odredište Zagreb, učenici IV. gimnazije sudjelovali su na jedinstvenoj street art turi po Novom Zagrebu – i to na biciklima! Imali smo posebnu čast biti prvi sudionici ove nove ture, koju je osmislio poznati zagrebački umjetnik Krešimir Golubić – Leon (GSK).
Prije same ture, u našoj školi održao je izuzetno zanimljivo predavanje o uličnoj umjetnosti u Zagrebu, približivši učenicima razvoj graffiti i street art scene – od prvih utjecaja hip-hop kulture i grafita koji su u Zagreb stigli još 80-ih godina, pa sve do današnje vibrantne street art scene. Posebno je naglasio važnu poruku: grafiti su umjetnost, a ne vandalizam.
Zagreb se danas ističe kao jedan od pionira street art kulture u ovom dijelu Europe, a njegovi murali – od centra grada do Novog Zagreba – pretvaraju ulice u pravu otvorenu galeriju. Upravo zbog toga street art postaje sve važniji dio turističke ponude grada i atrakcija koja privlači sve više posjetitelja.
Poseban trenutak bio je i kod MSU-a, gdje nas je snimala RTL televizija!
Napokon smo dočekali ljepše proljetno vrijeme kako bismo otvorili novu sezonu korištenja naše školske terase i kako bismo na terasi popili prvu proljetnu kavu! No, vrijeme nas nije poslužilo, ali je volja bila jača! Profesori, učenici i ostali djelatnici popili su topli napitak u ugodnom, opuštenom i neformalnom druženju u kojem su se prepričavale smiješne zgode i nezgode, razmjenjivala su se pozitivna i negativna mišljenja, stvarali se novi planovi i rađale se nove ideje što ćemo učiniti sljedeće…