25. veljače 2026. godine obilježili smo Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja – Dan ružičastih majica. Hodnike Škole oblijepili smo ohrabrujućim i motivirajućim porukama – porukama nenasilja i mira koje promiču solidarnost, podršku, empatiju i uvažavanje te pridonose pozitivnom ozračju u školi. Porukama smo željeli naglasiti važnost aktivnog zalaganja za stvaranje boljeg i sigurnijeg društva te osvijestiti važnost ove teme kod svih učenika, nastavnika i djelatnika Škole koji svakodnevno prolaze ovim hodnicima.
Također, s 1. d razrednim odjelom posjetili smo Savjetovalište „Luka Ritz“ s ciljem podizanja svijesti o problemu vršnjačkog nasilja i promicanja kulture nenasilja i tolerancije među mladima. Učenici su se kroz interaktivno predavanje upoznali s radom Savjetovališta. Nakon toga, edukatori Savjetovališta raznim su primjerenim i usmjerenim aktivnostima potaknuli kod učenika preispitivanje vlastitih uloga u trenutku samog čina nasilja. Učenici su osvijestili položaje svih sudionika u potencijalno nasilnoj situaciji – položaj žrtve, nasilnika i promatrača te kroz što svatko od njih prolazi i zašto se ponaša na određeni način.
Obilježavanje ovog važnog datuma zaokružili smo odlaskom na predstavu „Škola“ u Kazalište „Mala Scena“. Monodrama „Škola“, nastala prema istoimenom romanu Glorije Lujanović, potresna je priča o odrastanju djevojčice, a potom djevojke, obilježena vršnjačkim nasiljem tijekom osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja. Predstava prati osobno iskustvo žrtve, ali istodobno razotkriva širi kontekst – mehanizme prešućivanja, izbjegavanja odgovornosti i pasivnosti institucija koje bi trebale štititi žrtvu. Nasilje je prikazano ne samo kroz fizičke i verbalne napade, nego i kroz šutnju okoline, relativiziranje problema i prebacivanje krivnje na žrtvu. U središtu predstave nije samo trauma, nego i pitanje odgovornosti – individualne i kolektivne. „Škola“ jasno pokazuje da nasilje prestaje tek onda kada se više ne ignorira.
Predstava je na sve nas ostavila izrazito snažan dojam. U tišini smo izlazili iz kazališne dvorane, međusobno se pogledavajući i promišljajući gdje smo kao društvo i/ili pojedinci zakazali…
Tijekom cijelog ožujka učenicima zagrebačkih osnovnih i srednjih škola vrata gradskih muzeja bit će širom otvorena. U sklopu pilot-projekta „Mladi u muzeje“ moći će ih posjetiti besplatno i to u vlastitom aranžmanu, uz predočenje e-imenika.
Naši su volonteri ovaj tjedan ponovno zasukali rukave te s puno truda i osmijeha pomagali u radu Pučke kuhinje na Svetom Duhu. Atmosfera je bila radna, ali ispunjena veseljem, zajedništvom i dobrim duhom. Hvala svima na uloženom vremenu i energiji – veselimo se ponovnom susretu i novim volonterskim akcijama!
Poziv za sudjelovanje u novom izdanju Munjevitih razgovora u knjižnici Goethe-Instituta Kroatien
Kada? Utorak, 3. ožujka 2026. u 18:30 sati.
Gdje? Knjižnica Goethe-Instituta Kroatien, Zadarska 80, Zagreb (Knežija).
Što? Munjeviti razgovori (Blitzgespräche) kratke su prezentacije u trajanju od 5 do 7 minuta na njemačkom jeziku, koje sudionicima pružaju priliku da u neformalnom i opuštenom okruženju predstave temu po vlastitom izboru, razvijaju vještine javnog nastupa, prošire znanje njemačkog jezika i upoznaju ljude sličnih interesa. Nakon svakog izlaganja slijedi kratka diskusija s publikom, a događanje završava neformalnim druženjem u knjižnici. U jednoj večeri je moguće održati najviše 6 kratkih izlaganja.
Zainteresirani? Više informacija pronaći ćete ovdje. Ulaz za publiku je slobodan i nije potrebna prijava, dok izlagače molimo da ispune Prijavnicu.
19. veljače 2026. u našoj je Četvrtoj održano predavanje dr. sc. Petre Grozić, profesorice s PMF-a povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti. Predavanju su prisustvovali svi zainteresirani učenici od prvog do četvrtog razreda. Profesorica je s učenicima razgovarala o položaju žena u znanosti, o različitim izazovima, mogućnostima i/ili nemogućnostima, prednostima i nedostacima s kojima se susreću u znanstvenim područjima – tijekom studiranja, ali i u kasnijoj karijeri. Profesorica je, također, učenicima dala širi uvid i važne informacije vezane uz samo studiranje (organizaciju studija, odabir kolegija i smjerova…) na PMF-u, ali i srodnim prirodnim fakultetima. Na kraju je ostalo dovoljno vremena kako bi učenici mogli postavljati pitanja o svemu što ih o tim temama zanima kako bi produbili svoje spoznaje i proširili vlastite vidike.
Zahvaljujemo profesorici na dolasku i na inspirativnom predavanju te se nadamo ponovnoj suradnji!