Srednjoškolski sportski turnir će se održati u razdoblju od 25. svibnja do 30. svibnja 2026. godine, u terminu od 15:00 do 19:00 sati, na terenima OŠ Jure Kaštelana na Savici, Trnje.
Turnir obuhvaća tri sporta: · nogomet · košarku · stolni tenis/ping pong
· Napominjemo kako postoji mogućnost uvođenja i četvrtog sporta – ŠAH, o čemu će svi zainteresirani biti pravodobno obaviješteni putem naših društvenih mreža (Instagram, Facebook, Tik Tok – profil/događaj: Starci…na školskom sam!!!).
Sudjelovanje na turniru je u potpunosti besplatno, a broj mjesta je ograničen: · nogomet: 12 ekipa · košarka: 32 ekipe · stolni tenis/ ping pong: 64 natjecatelja
Pravila natjecanja bit će objavljena na našim društvenim mrežama (Instagram, TikTok i Facebook – profil/događaj: Starci…na školskom sam!!!), gdje učenici mogu pratiti objave, informirati se o svim detaljima te dijeliti sadržaj s ostalim zainteresiranima.
Cijeli međugeneracijski sportski događaj traje od 22.05.2026 do 30.05.2026 i obuhvaća osnovnoškolski, srednjoškolski, seniorski i veteranski turnir. Također, ovim putem pozivamo učenike koji su zainteresirani za volontiranje tijekom turnira da nam se slobodno jave – svaka pomoć nam je dobrodošla.
Obavještavamo vas da je Gradska skupština Grada Zagreba 26. ožujka 2026. donijela Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o socijalnoj skrbi (Službeni glasnik Grada Zagreba 7/25, 34/25 i 12/26) kojom je, između ostalog, propisano da besplatnu godišnju pretplatnu kartu ZET-a, ako je ne ostvaruju po drugoj osnovi, mogu ostvariti i redoviti učenici srednjih škola nakon navršenih 18 godina života koji se školuju na području Grada Zagreba.
Učenicima koji ostvare besplatnu godišnju pretplatnu kartu ZET‑a sukladno navedenoj Odluci, a koji su već kupili godišnju pretplatnu kartu ZET‑a u školskoj godini 2025./2026., nadoknadit će se trošak kupljene godišnje pretplatne karte ZET‑a.
25. ožujka obilježili smo UN-ov Svjetski dan meteorologije (koji se obilježava 23.ožujka).
Glavna idejna i organizacijska osoba bila je naša pedagoginja Ana Samaržija Lujanac, prof. uz pomoć geografa, biologa, fizičara i ostalih (tehničari: Bartol Horvat, prof. & Chiara, 3. a, Lidija Dumančić, prof.) koji su pomogli u ostvarenju ideje (video, tehnika, fotografije). Realizaciji su pomogli i mnogi drugi učenici koji su izradili plakat, snimku na ekranu TV-a, fotografirali i snimili video intervju s poznatim meteorologom i medijskom osobom Zoranom Vakulom, dipl. ing. fizike kojem se ovim putem zahvaljujemo na zanimljivom i motivirajućem predavanju.
Nadamo se budućoj suradnji, ali i nekim novim meteorolozima jer “Vakula je rek’o… pretežno vedro!”
Željka Polan, prof. Fotografije: Jozo Jerković, 2. b, Ana Tintor i Mia Muhar, 3.c
Učenici iz 1. b, 2. b i 3. d IV. gimnazije u pratnji Borisa Štimca, prof. i Tomislava Jurašinovića, prof. nalaze se u posjetu Hrvatskoj školi Miroslava Krleže u Pečuhu.
Dio učenika 3. e i 3. f razreda te 4 učenika 1. c razreda pogledali su predstavu Hotel Zagorje, nastalu prema romanu Ivane Bodrožić, u Gradskom dramskom kazalištu Gavella 19. ožujka 2026. godine.
Kratki osvrt na predstavu donosi nam Ana Antea Malekin (3. f): „Predstava se temelji na stvarnim događajima iz Domovinskog rata i prati život djevojčice iz Vukovara koja je morala napustiti svoj dom, ostaviti oca i živjeti u skloništu za izbjeglice. Priča je ispričana iz dječje perspektive te to dodatno povećava osjećaj nepravde prema najosjetljivijima. Kroz priču vidimo koliko je teško odrastati u takvim okolnostima i koliko rat utječe na obične ljude. Svaki lik nosi svoj poseban križ i unutarnju borbu. Predstava je bila jako dirljiva, ali i zanimljiva jer se u nekim trenutcima moglo i nasmijati, a onda bi se sve odjednom promijenilo u potresno. Ti nagli prijelazi bili su posebno upečatljivi jer su nas zaista pogodili. Posebno me se dojmio dio u kojem glumica govori o sudbini oca. Ne prikazuje se točno kako je umro, već ona iznosi svoju nadu da je umro među prvima kako ne bi morao prolaziti kroz najgore oblike patnje. U tom trenutku zaista se osjeti koliko je ta priča stvarna i koliko boli nosi u sebi.“
Učenici 1. c razreda prethodno su u siječnju bili na književnom susretu s književnicom Ivanom Bodrožić, odnosno na predstavljanju njezine nove knjige Fikcija u Centru za kulturu Novi Zagreb. Susret je bio organiziran u sklopu programa Izvan korica – ciklusa književnih susreta koje vodi naša renomirana prevoditeljica i promotorica suvremene književnosti, Patricija Horvat. Moramo priznati da smo bili prepoznati kao angažirana skupina Četvrte koja njeguje kulturu i pisanu riječ jer smo na susretu zauzeli polovicu sjedećih mjesta.
Osim što je ukratko predstavila svoj književni opus i novu knjigu Fikcija, u kojoj propituje granice između stvarnosti i književnog oblikovanja iskustva, autorica je govorila i o svom nezaobilaznom romanu Hotel Zagorje, o onom što je potiče na pisanje, identitetu i patrijarhatu, društvenim nepravdama i osobnim traumama te drugim temama, a na kraju se rado s nama i slikala. Čak je i naša učenica Vida Martinović ispod sjedala pronašla kupon za nagradu – Ivanin roman Hotel Zagorje koji joj je autorica odmah i potpisala.
Plan nam je zaokružiti ovaj ciklus pozivom autorice na književnu večer, odnosno druženje u Četvrtoj, što ćemo, nadamo se, i ostvariti.
Međunarodni dan sreće „pao“ je na datum na koji smo obilježili u Školi i Dan mozga (povodom Tjedna mozga u Hrvatskoj). No, ipak, to je dvoje povezano jer smo sretni kad surađujemo s osnovnoškolcima i predškolarcima, kad im možemo pokazati prostor u kojemu boravimo i podučiti ih novim znanjima te time širiti sreću. S druge strane, upravo mozak i živčani sustav imaju itekako veze s hormonima sreće.
Učenici 1. a, 3. a, 3. e. i 3. f razreda dobili su zadatak razmisliti o tome što ih čini sretnima, s tim da su u odgovorima trebali biti što kreativniji, zanimljiviji, duhovitiji, originalniji. Bilo je tu svakojakih odgovora – od onih općih da ih čini sretnima ples, ispijanje kave na suncu, druženje s prijateljima, preko onih „školskih“ kao što su trenutci kada saznaju da neće imati zadnji sat, kad dobiju dovoljan iz matematike i kad im se odgodi test, do onih kao što su biti prvi u redu u pekarnici preko puta škole, kad nađu u džepu 10 eura na koje su zaboravili ili kad ih dočeka doma jelo koje vole. Učenici su svoje odgovore složili na plakat te ga ukrasili emojijima. (Pogledajte plakat u školskom predvorju i pročitajte ostale zanimljive odgovore.)
Ida Turkalj i Kora Crnogorac (3. e) dobile su zadatak snimiti video s temom sreće. Upitale su učenike i profesore u kratkim intervjuima što za njih znači sreća te s kojim bi bojom, instrumentom ili, pak, cvijetom povezali osjećaj sreće. Video možete pogledati na poveznici:
Izdvojili smo i nekoliko zanimljivih misli u vezi sa srećom, isprintali ih u raznim bojama i tako osvježili prostor između prizemlja i prvoga kata Škole. Ako ih još niste primijetili, zastanite, pročitajte ih, udahnite, nasmiješite se i neka vas prožme osjećaj sreće jer sreća nije potpuna ako se ne dijeli.