Dan otvorenih vrata Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Dan otvorenih vrata Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Tog dana moći ćete se upoznati sa svim studijskim programima koji se mogu studirati na Fakultetu, saznati sve o mogućnostima kombiniranja različitih studija, a istovremeno i o postupku prijave i upisa te o dinamičnom studentskom životu na Filozofskom. Nastavnici i studenti svakog studija odgovarat će na sva pitanja od 10 do 15 sati, a predviđeno je i pojedinačno predstavljanje svakog studijskog programa u trajanju od 15 minuta. Najveća fakultetska knjižnica u Hrvatskoj također će biti otvorena za sve zainteresirane buduće studente Filozofskog fakulteta.

Za eventualna dodatna pitanja možete se obratiti tajnici Dana otvorenih vrata Maji Flegar (01 4092 104)

Street art biciklistička tura po Novom Zagrebu

Street art biciklistička tura po Novom Zagrebu

U sklopu projekta Odredište Zagreb, učenici IV. gimnazije sudjelovali su na jedinstvenoj street art turi po Novom Zagrebu – i to na biciklima! Imali smo posebnu čast biti prvi sudionici ove nove ture, koju je osmislio poznati zagrebački umjetnik Krešimir Golubić – Leon (GSK). 

Prije same ture, u našoj školi održao je izuzetno zanimljivo predavanje o uličnoj umjetnosti u Zagrebu, približivši učenicima razvoj graffiti i street art scene – od prvih utjecaja hip-hop kulture i grafita koji su u Zagreb stigli još 80-ih godina, pa sve do današnje vibrantne street art scene. Posebno je naglasio važnu poruku: grafiti su umjetnost, a ne vandalizam.

Zagreb se danas ističe kao jedan od pionira street art kulture u ovom dijelu Europe, a njegovi murali – od centra grada do Novog Zagreba – pretvaraju ulice u pravu otvorenu galeriju. Upravo zbog toga street art postaje sve važniji dio turističke ponude grada i atrakcija koja privlači sve više posjetitelja. 

Poseban trenutak bio je i kod MSU-a, gdje nas je snimala RTL televizija!

Hvala na inspiraciji i nezaboravnom iskustvu! 

Petra Cukrov-Ćurčija, prof.

Kavica s profačima

Kavica s profačima

Napokon smo dočekali ljepše proljetno vrijeme kako bismo otvorili novu sezonu korištenja naše školske terase i kako bismo na terasi popili prvu proljetnu kavu! No, vrijeme nas nije poslužilo, ali je volja bila jača! Profesori, učenici i ostali djelatnici popili su topli napitak u ugodnom, opuštenom i neformalnom druženju u kojem su se prepričavale smiješne zgode i nezgode, razmjenjivala su se pozitivna i negativna mišljenja, stvarali se novi planovi i rađale se nove ideje što ćemo učiniti sljedeće…

Ana Samaržija Lujanac, prof.

Blues in School

Blues in School


U sklopu 17. Internacionalnog Blues festivala koji se održava u Zagrebu u našoj je gimnaziji održana edukacija  “Blues in School”, koju su proveli članovi benda “bLUz sKuL”.
Kroz kratku povijest bluesa i glazbe koja se na njega naslanja, kao i povijest instrumenata koje su glazbenici svirali (bubanj, električna gitara i električni bas) učenici su se upoznali i s nekim od najvećih blues uspješnica.


Nakon svirke svi nazočni mogli su se i sami okušati u sviranju instrumenata, a tu su priliku s veseljem i iskoristili.

Članovi “bLUz sKuLa” su:
Miroslav Dimić – bubnjevi
Vedran Žanko – električna gitara
Željko Deverija Gerro – električni bas

Darja Ševeljević Gamoš, prof.

Noć psihologije

Noć psihologije

U petak, 13. ožujka, učenice 3. a, 3. c, 4. a, 4. c i 4. e u pratnji profesorice Marije Antolović posjetile su manifestaciju Noći psihologije na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Učenice su imale priliku upoznati studente i profesore psihologije, sudjelovati u raznim eksperimentima i poslušati zanimljiva predavanja o agresiji u animiranim filmovima, predstavljanju na dejting aplikacijama i psihološkoj otpornosti u doba mature.

U sklopu školskog projekta „Odredište Zagreb”

U sklopu školskog projekta „Odredište Zagreb”

U sklopu školskog projekta „Odredište Zagreb“, čiji je jedan od ciljeva istražiti bogatu gastronomsku ponudu hrvatske metropole, učenici su posjetili vinoteku Bornstein u samom središtu grada. Ovaj posjet imao je prvenstveno edukativni karakter, a učenici su kroz stručno vodstvo imali priliku upoznati osnove enologije i važnost kulture proizvodnje i čuvanja plemenitih grožđanih napitaka.
Vinoteka Bornstein nalazi se nedaleko Zagrebačke katedrale, u impresivnom podrumu starom više od 200 godina. Prije tridesetak godina upravo je u tom prostoru otvorena prva hrvatska vinoteka u Hrvatskoj, koja je s vremenom postala važno mjesto razvoja moderne hrvatske enološke scene. Danas Bornstein predstavlja mjesto susreta ljubitelja gastronomije i enologije iz cijelog svijeta.
Tijekom posjeta učenike je kroz prostor i ponudu vinoteke vodila voditeljica Doris Srpek, koja im je približila svijet enologije te objasnila kako funkcionira rad jedne vinoteke. Učenici su saznali na koji se način čuvaju i predstavljaju proizvodi brojnih domaćih i inozemnih proizvođača te koliko je važna pravilna pohrana i prezentacija različitih sorti grožđa.
Posebno je istaknuta važnost podrške malim domaćim proizvođačima iz različitih hrvatskih regija – od Slavonije, preko Istre pa sve do Dalmacije. Učenici su imali priliku vidjeti i bogatu kolekciju arhivskih boca koje svjedoče o dugoj tradiciji enološke proizvodnje u Hrvatskoj. Među njima se nalazi i iznimno vrijedna boca iz 1947. godine koja zauzima posebno mjesto u kolekciji.
Voditeljica Doris Srpek naglasila je kako vinoteka, osim predstavljanja proizvoda, ima i važnu edukativnu ulogu. Kroz različite prezentacije, degustacijske radionice i stručna predavanja posjetitelji mogu naučiti više o enologiji, autohtonim sortama i bogatoj hrvatskoj gastronomskoj tradiciji.
Za učenike je ovaj posjet bio iznimno zanimljivo i poučno iskustvo. Kroz neposredan susret sa stručnjacima i autentičnim prostorom stoljetnog podruma imali su priliku proširiti svoja znanja te Zagreb upoznati i kroz njegovu enološku i gastronomsku baštinu, što je ujedno i jedan od glavnih ciljeva projekta „Odredište Zagreb“.

Petra Cukrov-Ćurčija, prof.

Skip to content